×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

گالری و آکادمی آزاد هنرهای تجسمی روحا با مدیریت روح اله تیموری، نمایشگاه انفرادی عکس های آرش رستم زاد  با عنوان ” ۲۳ داستان کوتاه ” را برگزار می کند.

به همت گالری روحا بابل، نمایشگاه انفرادی عکس های آرش رستم زاد با راهنمایی روح اله موسوی با عنوان ” ۲۳ داستان کوتاه ” از تاریخ چهارشنبه ۱۳۹۶/۳/۳۱ الی جمعه ۱۳۹۶/۴/۲ از ساعت ۱۶ الی ۲۱ برپا خواهد بود. آیین افتتاحیه نمایشگاه نیز چهارشنبه ۳۰ خرداد ساعت ۱۶ برگزار خواهد شد.
آدرس گالری روحا: بابل، پشت موزه گنجینه، برج بن، جنب مدرسه حافظ، کوچه حافظ ۱۴
وبسایت: http://rouhartgallery.com
تلفن : ۰۱۱۳۲۳۹۹۸۹۷
ایمیل : info @ rouhartgallery.com
اینستاگرام: rouhartgallery

در متن این نمایشگاه آمده است :

“لئوناردو داوینچی موقع کشیدن تابلو “شام آخر” دچار مشکل بزرگی شد: می بایست “نیکی” را به شکل عیسی” و “بدی” را به شکل “یهودا” یکی از یاران عیسی که هنگام شام تصمیم گرفت به او خیانت کند، تصویر می کرد.کار را نیمه تمام رها کرد تا مدل های آرمانی اش را پیدا کند.

روزی دریک مراسم همسرایی, تصویر کامل مسیح را در چهره یکی از جوانان همسرا یافت. جوان را به کارگاهش دعوت کرد و از چهره اش اتودها و طرح هایی برداشت. سه سال گذشت. تابلو شام آخر تقریباً تمام شده بود ؛ اما داوینچی هنوز بری یهودا مدل مناسبی پیدا نکرده بود.

کاردینال مسئول کلیسا کم کم به او فشار می آورد که نقاشی دیواری را زودتر تمام کند. نقاش پس از روزها جست و جو , جوان شکسته و ژنده پوش مستی را در جوی آبی یافت.

به زحمت از دستیارانش خواست او را تا کلیسا بیاورند , چون دیگر فرصتی بری طرح برداشتن از او نداشت.

گدا را که درست نمی فهمید چه خبر است به کلیسا آوردند، دستیاران سرپا نگه اش داشتند و در همان وضع داوینچی از خطوط بی تقوایی، گناه و خودپرستی که به خوبی بر آن چهره نقش بسته بودند، نسخه برداری کرد.

وقتی کارش تمام شد گدا، که دیگر مستی کمی از سرش پریده بود، چشمهایش را باز کرد و نقاشی پیش رویش را دید، و با آمیزه ای از شگفتی و اندوه گفت: “من این تابلو را قبلاً دیده ام!”

داوینچی شگفت زده پرسید: کی؟! گدا گفت: سه سال قبل، پیش از آنکه همه چیزم را از دست بدهم. موقعی که در یک گروه همسرایی آواز می خواندم , زندگی پراز روًیایی داشتم، هنرمندی از من دعوت کرد تا مدل نقاشی چهره عیسی بشوم!

می توان گفت: نیکی و بدی یک چهره دارند ؛ همه چیز به این بسته است که هر کدام کی سر راه انسان قرار بگیرند.”
پائولو کوئیلو

از مزیات داوینچی نبودن هم میتوان به این نکته اشاره کرد که هیچ کاردینالی سفارش خلق آثار مذهبی را به من نخواهد داد،پس به راحتی،بدون قضاوت خواهم توانست در خیابان های شهر بدنبال داستان هایی برای روایت بگردم…به دور از تفاوت ها،صفات،رنگ،دین و … ۲۳داستان کوتاه از ۲۳ انسان،روایت شده توسط نور…

 

نمایشگاه انفرادی عکس " 23 داستان کوتاه " در گالری روحا بابل. هنربرگ

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false